Elçi Sporcu Hareketi

Elçi Sporcu Hareketi 12-25 yaşları arasında herhangi bir zihinsel engeli olan ya da olmayan gençleri hedef almaktadır. Elçi sporcular en genel tanımıyla liderlik rolünde olan gençleri ifade etmektedir. Elçi Sporcular Özel Olimpiyatlar Türkiye’nin etkinliklerine ve projelerine düzenli olarak katılan genç liderlerden oluşmaktadır. Elçi sporcular katıldıkları etkinliklerde, liderlik özellikleriyle yaşıtlarını olumlu olarak etkileyebilecek, Özel Olimpiyatlar Türkiye etkinliklerini gençlerin ihtiyaçları doğrultusunda yönlendirebilecek, toplumsal alanda sesini duyurabilecek özel ve partner sporcularımızdır.

Elçi Sporcu Hareketi partner ve özel sporcularımıza kendilerini ifade edecekleri, düşüncelerini ve projelerini gerçekleştirebilecekleri, engelsiz bir alan yaratmayı hedeflemektedir. Sporcularımıza yaratıcı çalışma fırsatı ve desteği vererek özgür ve bağımsız düşünebilen gençler yetiştirmek, fikirlerini ve düşüncelerini daha geniş bir genç kitlesine yaymak elçi sporcularımızın amaçlarıdır.

Elçi Sporcu Hareketi gençlerimiz için birçok noktada faydalı olmaktadır; bu hareketle birlikte özel ve partner sporcularımızın bir değişimin öncüsü olmaları, kişisel gelişim ve sosyal tecrübelerini artırmaları, sorumluluk alma duygularının gelişmesi, lider özellikleriyle diğer gençler için rol model olmaları ve yaratıcılıklarını geliştirmeleri sağlanmaktadır.

Elçi Sporcu Hareketinin gençlere sağladığı pozitif etkilerinin yanı sıra, Özel Olimpiyatlar Türkiye’nin gençlik katılımını desteklemesi, toplumsal alanda daha çok farkındalığa ulaşmasına, okullar ve diğer işbirlikçileri ile etkili iletişime geçilmesine pozitif etkilerde bulunmaktadır.

Projenin Yürütüldüğü İller

Proje Koordinatörü: Recep Küçük – rkucuk@soturkiye.org.tr