Özel Olimpiyatlar Türkiye 40. Yılını Kutluyor

Özel Olimpiyat Türkiye (TÖSSED) 40 yılda 300 okul, 5000 gönüllü ve 75 bin özel sporcuya erişti. Özel sporcuların yaşamlarını sporun gücü ile destekledi.

Özel Olimpiyat Türkiye (TÖSSED) kuruluşunun 40. Yılını Sabancı Müzesi’nde yapılan etkinlikle kutladı. Özel Olimpiyatlar Türkiye’nin özel sporcularının, gönüllülerinin ve destekçilerinin katıldığı etkinliğe Special Olympics Avrupa Avrasya Bölge Başkanı David Evangelista ve Lions Club International Dünya Başkanı Sayın Brian E.Sheehan da katıldı.

Temelleri bundan 40 yıl önce Sakıp Sabancı ve Prof. Dr. Hıfzı Özcan tarafından atılan Özel Olimpiyatlar Türkiye , özel eğitim gereksinimi olan bireyleri toplumla bütünleştirmek, onları hayata daha çok dahil etmek için çalışıyor. Sekiz spor dalında çalışmalarını sürdüren Özel Olimpiyat Türkiye, Avrupa Yaz Oyunları ve Dünya Yaz Oyunları’na düzenli olarak katılarak çalışmalarını uluslararası arenaya taşıyor.

Türkiye’nin tüm bölgelerinde çeşitli sürdürülebilir etkinlikler ve projeler yürüten Özel Olimpiyatlar kuruluşundan bugüne 75 bin özel sporcu ile çalışarak onları sporun birleştirici gücü ile buluşturdu.  40 yılda 300’ün üzerinde özel eğitim okulunu paydaş alarak, 5000’i aşkın gönüllüsü ile birçok proje ve etkinlik gerçekleştirdi.

Türkiye’de 60’ı aşkın ülkeyi ağırladı ve 7 uluslararası etkinliğe ev sahipliği etti.

Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Dilek Sabancı: Kendimi, bu özel sporcularımızın Olimpiyat meşalesini hep ileriye taşımaya adadım

Özel Olimpiyatlar Türkiye olarak bizim hikayemiz, “Her çocuk özeldir; fakat bazıları daha özeldir” yaklaşımıyla bundan tam 40 yıl önce başladı ve halka halka büyüyerek bugüne geldi. Sevgili Babam –  Merhum Sakıp Sabancı ve Prof. Dr. Hıfzı Özcan’ın 40 yıl önce yaktıkları bu meşaleyi, biz 40 yıldır gururla taşıyoruz” dedi. Biz, 40 yıl boyunca hep aynı amaç için buluştuklarını paylaşan Dr. Dilek Sabancı “Kendimi, bu Olimpiyat meşalesini Özel sporcularımız için hep ileriye taşımaya adadım.”

 

Ülke Direktörü Dr.Yasemin Demirdağ: Sporun birleştirici gücü ile Özel Sporcularımızı buluşturuyoruz

Yürütülen tüm faaliyetlerde; özel eğitim gereksinimi olan bireyleri diğer bireylerle bir araya getirmeyi; çeşitli spor dallarında düzenli proje ve etkinlikler düzenlediklerini aktaran Ülke Direktörü Dr.Yasemin Demirdağ, spor sayesinde özel sporcuların fizik kondisyonlarını, motor becerilerini ve yeteneklerini geliştirmelerine, daha da önemlisi cesaretlerini sergilemelerine, başarılarının mutluluğunu yaşamalarına ve bunu paylaşmalarına olanak sağladıklarını belirtti.

Special Olympics Avrupa ve Asya Bölge Başkanı David Evangelista’nın da katılımıyla gerçekleşen etkinlikte Evangelista, Türkiye’nin 40 yıllık geçmişiyle Special Olympics için de özel bir anlamı olduğunu paylaştı. Avrupa-Avrasya bölgesinin en büyük programlarından biri olan Özel Olimpiyatlar Türkiye “193 üyesi fazla ülkede faaliyet gösteren dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olan Special Olympics’in Türkiye’deki tek kredite kuruluşu.” olduğunu belirten  Evangelista, Special Olympics dünyada 1.1 milyon koçun ve gönüllünün; 5 milyon sporcuyu bir araya getiren 100 binden fazla spor müsabakasına ev sahipliği yapan bir organizasyon olduğunu aktardı ve Türkiye ekibini başarılı çalışmalarından dolayı tebrik etti.

 

40 etkinlikte 1000 özel sporcu

Bu yıl, Özel Olimpiyatlar Türkiye 40. yıl kutlamaları kapsamında 40 etkinlikte 1000 özel sporcuyu buluşturdu. Lions Club International tarafından verilen fonla düzenlenen bu oyunların da kapanışı niteliğini de taşıyan geceye Lions Club Dünya Başkanı Brian Sheehan katıldı.  2001 yılında, Uluslararası Lions Kulüpleri Vakfı (LCIF) ve Özel Olimpiyatlar “zihinsel engelli bireyler için kapsayıcı sağlık, spor ve toplumu teşvik etmek ve sağlamak” misyonlarını bir iş birliği ile pekiştirdiler.

Geçtiğimiz 20 yıl süresince 22.000’den fazla Lions gönüllüsü projeye katıldı ve dünyada toplam 26 milyon dolardan fazla kaynak bu amaç için kullanıldı. 40. Yıl etkinliklerinde bir konuşma yapan Brian Sheehan 20 yıldır Özel Olimpiyatlar Türkiye ile çalıştıklarını ve bugüne kadar iş birliği içinde olduklarını ve bugüne kadar 1000’lerce özel sporcuya dokunduklarını aktardı.

Dr. Dilek Sabancı’nın ev sahipliğinde yapılan gecede Haluk Levent gönüllü olarak sahne aldı. Projelere destek veren paydaşlara ise plaketleri verildi.

 

Özel Olimpiyatlar Türkiye Hakkında

Özel Olimpiyatlar Türkiye’nin temelleri bundan 40 yıl önce atılan 1982 yılında Sakıp Sabancı ve Prof. Dr. Hıfzı Özcan tarafından atıldı.

İlk kurulduğu yıllarda Türkiye Spastik Çocuklar Derneği altında faaliyetlerini sürdüren Özel Olimpiyatlar Türkiye, 2002 yılında Özel Sporcular Spor Eğitim ve Rehabilitasyon Derneği (ÖSSED) ismi ile özerk bir statü kazandı.

Merhum Sakıp Sabancı, Prof. Dr. Hıfzı Özcan ve bugün Dernek çalışmalarımıza liderlik eden Sayın Dilek Sabancı’nın kurucu üyelikleriyle kurulan bu Derneğimiz, Türkiye genelinde gerçekleştirdiği çalışmalarla 2005 yılında ‘Türkiye’ adını da Türkiye Özel Sporcular Spor Eğitim ve Rehabilitasyon Derneği (TÖSSED) resmi adına kavuştu.

1982 yılında Prof. Dr. Hıfzı Özcan ve Sakıp Sabancı’nın önderliğinde temeli atılan Özel Olimpiyatlar Türkiye, 2002 yılından itibaren Dilek Sabancı’nın liderliğinde Türkiye Özel Sporcular Eğitim ve Rehabilitasyon Derneği (TÖSSED) çatısı altında Uluslararası Özel Olimpiyatlar’ın (Special Olympics) Türkiye’deki tek temsilcisidir. Özel Olimpiyatlar Türkiye 40 yıldır yüzlerce özel sporcuyla uluslararası organizasyonlara katılım sağladı.